Proces tworzenia wizualizacji składa się z kilku etapów. Jednym z końcowych jest właśnie renderowanie. Po nim można zakończyć wizualizację lub poddać ją jeszcze procesowi postprodukcji w Photoshopie. O tym, na czym polega rendering i jakie daje efekty, piszemy poniżej.
Nazwa „renderowanie” pochodzi od angielskiego słowa rendering. Jest to szerokie pojęcie, które oznacza przedstawianie informacji zapisanych w pliku w określonej, odpowiadającej danemu środowisku formie. Oznacza to, że np. dane można przedstawić w formie wizualnej lub dźwiękowej. W naszym przypadku będzie mowa o renderowaniu przetwarzającym dane na obraz. Mechanizmy odpowiadające za rendering nazywa się silnikami renderującymi lub renderami.
Na czym polega renderowanie?
W tym procesie program 3D przerysowuje zapisane informacje na trójwymiarową scenę na ekranie monitora, czyli np. na pewnego rodzaju wirtualne zdjęcie. W trakcie renderingu program wylicza cienie, sposób załamania światła, mgłę, atmosferę itd. Renderowanie jest nie tylko skomplikowane, ale i czasochłonne. Jego niewątpliwą zaletą jest jednak to, że nie wymaga ono ingerencji człowieka.
« Co zawiera projekt aranżacji wnętrza? Jakie materiały należy dostarczyć, aby wykonać wizualizację? »