Jednym z istotniejszych momentów podczas tworzenia wizualizacji architektonicznej jest odpowiednie zoptymalizowanie sceny, dzięki czemu można uniknąć zajmowania i blokowania niezbędnych zasobów systemowych. Przypadkiem szczególnie skomplikowanym są te sceny, w których wykorzystuje się zawiłe modele roślinności. Nie da się ukryć, iż znacząco obciążają one scenę, co niestety wyraźnie utrudnia dalszą pracę. Z optymalizacją tego typu sceny najlepiej jest poradzić sobie za pomocą V-Ray Proxy.
Optymalizacja sceny zaczyna się właściwie już w momencie dodawania oświetlenia i kamery. Szczególnie ważne jest ustawienie tych drugich, jako że to właśnie z nich będą potem renderowane poszczególne ujęcia. Dobór odpowiedniego oświetlenia również ma bardzo istotny wpływ na czas renderingu i końcową jakość wizualizacji. Dalej następuje rendering wstępny, w którym generowane są zdjęcia gorszej rozdzielczości, słabsze wersje. Ten etap pozwala uzyskać pewien pogląd na wizualizację.
Najważniejszy jest jednak finalny rendering, czyli moment, w którym dowodzenie nad projektem przejmuje sam komputer. Ma tutaj miejsce szczegółowe przeliczenie sceny, co w efekcie pozwala wygenerować gotowy obraz. Czynność ta może potrwać od kilku do nawet kilkunastu godzin.
« Fotorealistyczne wizualizacje – jak to się dzieje ? Do czego przydaje się wizualizacja produktu? »