Feng – shui jest dzisiaj na tyle rozbudową i interdyscyplinarną dziedziną, że uwzględnia już nawet takie aspekty jak kształtowanie krajobrazu, planowanie urbanistyczne, czy architekturę. Nie powinno więc dziwić, że coraz częściej jest ona brana pod uwagę podczas tworzenia profesjonalnych wizualizacji, szczególnie tych architektonicznych. Trend ten został zapoczątkowany w Azji, a dokładnie w Chinach, Malezji, Singapurze i Hongkongu, skład zresztą pochodzi samo feng-shui.
Zalety planowania zgodnie z zachowaniem tych zasad odkryli niedawno również projektanci z Europy, który zauważyli, że zabieg ten pozytywnie rzutuje na liczbę klientów i ogólny rozwój projektów. Wszak każdemu z nas zależy dzisiaj na tym, aby jego miejsca zamieszkania emanowało dobrą i swobodnie płynącą energią, która sprawi, że będzie nam się żyło lepiej, zdrowiej, bardziej komfortowo.
Biorąc pod uwagę wielkość obiektu, to jest miasta, osiedla, czy też pojedynczego budynku, analiza terenu pod kątem spełnienia zasad feng shui odbywa się w dwóch etapach. I tak, pierwszy z nich polega na ocenie obszaru w skali makroskopowej, czyli obejmującej kilka najbliższych kilometrów. Bardzo ważne jest, aby znajdowały się tutaj wzniesienia i wodne zbiorniki, jako że podwyższają one potencjał oraz atrakcyjność danego terenu. W dalszej kolejności następuje zaś etap oceny w skali lokalnej.