Grafika 3D to jedna z najpopularniejszych dziedzin grafiki komputerowej. W jej zakres wchodzi tworzenie wizualizacji trójwymiarowych. Poniżej zamieszczamy podstawowe informacje na ten temat.
Nazwa „grafika 3D” pochodzi od angielskiego sformułowania Three-Dimensional Graphics. Obrazy trójwymiarowe tworzy się za pomocą techniki rastrowej. Tylko szkice i obrysy przedstawiane są w tym wypadku wektorowo. Z grafiką 3D powiązana jest ściśle geometria wykreślna.
Rzuty trójwymiarowe
Inżynierowie przestawiają sceny trójwymiarowe w formie rzutu prostokątnego. W pozostałych wypadkach stosuje się naturalny dla człowieka i jego systemu wzrokowego rzut perspektywiczny. Ujęcie to zbliżone jest też do fotografii.
Realizm w trójwymiarze
Jednym z szczególnie istotnych aspektów grafiki trójwymiarowej jest realizm. By osiągnąć realistyczny efekt podczas tworzenia wizualizacji 3D, należy odpowiednio wymodelować oświetlenie, zwracając uwagę na jego załamanie, rozpraszanie, odbicia, cienie, kolory i fakturę obiektów itd.
Oprogramowanie a grafika 3D
Grafikę 3D można tworzyć w wielu programach działających w różnych systemach operacyjnych. Istnieją dwa typy takich programów. Pierwszy z nich to tzw. modeler, czyli program pozwalający na projektowanie i obróbkę scen trójwymiarowych. Drugim typem jest renderer, który – poprzez renderowanie – umożliwia generowanie obrazu czy animacji w trójwymiarze (w tym nakładając efekty świetlne czy tekstury).
« Na czym polega animacja produktu? Prawa autorskie wizualizacji architektonicznych »