Mapowanie to jedno z ważniejszych pojęć w dziedzinie informatyki. Określenia tego używamy do nazwania procesu polegającego na przyporządkowywaniu jednych zasobów danego systemu do drugich, mających najczęściej charakter wirtualny. Można powiedzieć, że jest to mechanizm prowadzący do zmiany przestrzeni adresowej, która może opierać się między innymi na mapowaniu partycji, plików, adresów IP, pamięci operacyjnej, czy zasobów sieciowych. Proces mapowania pozwala zauważalnie zwiększyć szybkość działania systemu, podwyższyć komfort jego użytkowania, a także poszerzyć zakres posiadanych przez niego funkcji.
Za dosyć reprezentatywne przykłady mapowania pamięci można uznać takie twory jak: mechanizm pamięci wirtualnej, który wykorzystuje partycje wymiany, czyli obszary dysku twardego służące do tymczasowego przechowywania informacji (można je spotkać w systemach operacyjnych GNU/Linux), a także mechanizm bazujący na plikach wymiany. Ten ostatni stanowi dodatkowe źródło pamięci dla systemu operacyjnego Windows, bowiem wspomaga pamięć wirtualną i stronicowanie.
Na koniec warto wspomnieć jeszcze o mapowaniu dysku, czyli przydzielaniu oznaczenia dysku do wybranego katalogu sieciowego. Czynność ta ułatwia dostęp do katalogu udostępnianego w sieci LAN na innym komputerze.
« Czym jest woksel? Na czym polega modelowanie? »