Wizualizacja oraz animacja architektoniczna to powiązane ze sobą pojęcia, pomiędzy którymi istnieją jednak wyraźne granice. W celu przedstawienia ich odrębności warto podjąć próbę scharakteryzowania każdego z tych efektów. I tak, wizualizacja architektoniczna jest sposobem zaprezentowania danego projektu architektonicznego (np. produktu, czy obiektu), co jest możliwe dzięki wykorzystaniu grafiki trójwymiarowej. Wizualizacja jest więc próbą ukazania wizji, wyobrażenia na temat ukończonego dzieła.
Natomiast animacja architektoniczna jest kolejnym, bardziej zaawansowanym etapem prezentacji projektu. Ze względu na to, że jest ona bardzo realistyczna (obraz jest ruchomy), pozwala wzmocnić siłę wizualnego przekazu, a tym samym w atrakcyjny sposób przedstawić produkt, czy też ofertę firmy. Poza tym, jej nieograniczone możliwości aranżacyjne stwarzają możliwość dokonywania interesujących eksperymentów, przyczyniając się jednocześnie do redukcji kosztów związanych z promocją.
Można powiedzieć, że każda z przedstawionych technik stanowi bardzo interesującą formę przekazu, która w dodatku odznacza się pewnym stopniem artyzmu i fantazji – cech nieodmienne przyciągających uwagę widza, pobudzających jego wyobraźnię, pozwalających mu wykreować wizję i dostrzec największe zalety projektu. Należy jednak podkreślić, że animacja wymaga nieco więcej pracy niż wizualizacja. Jest to spowodowane choćby faktem konieczności stworzenia scenariusza, na którym taka animacja zostanie oparta.