Dworzec kolejowy to budynek, który jest zwykle pierwszy budynek w mieście, który odwiedzają turyści. Podróżujący pociągiem, którzy zatrzymują się na stacji kolejowej tylko przejazdem, pierwsze wrażenie o mijanej miejscowości tworzą często właśnie na podstawie budynku dworca. Pełni on więc funkcję reprezentacyjną i jest wizytówką miasta.
Oprócz strony estetycznej, w projektowaniu dworca ważne są funkcje, które ma spełnić. W budynku powinno znaleźć się miejsce nie tylko na kasy, ale również na toalety, kioski, sklepy, w których podróżni będą mogli zrobić szybkie zakupy, bary, w których zjedzą posiłek w czasie przerwy w podroży, a także poczekalnie. Nie możemy również zapomnieć o udogodnieniach dla osób niepełnosprawnych oraz łatwym dostępie do informacji.
Z tych względów niezwykle ważne jest wykonanie projektu atrakcyjnego wizualnie, a jednocześnie funkcjonalnego. Wizualizacja dworca kolejowego umożliwia osiągnięcie tych celów.
Przykłady wizualizacji dworców kolejowych
W ostatnich powstaje wiele nowych budynków dworców kolejowych, odbywają się również liczne remonty, przebudowy i modernizacje. Nieodłącznym elementem tych projektów są wizualizacje.
Tak było na przykład podczas budowy dworca kolejowego na stacji Kraków Główny. Realizacja tak dużego projektu byłaby bardzo trudna bez wykonania wizualizacji, dzięki której dworzec mógł być odpowiednio zaprojektowany zarówno pod względem wizualnym, jak i funkcjonalnym. Z kolei wizualizacja budynku dworcowego na stacji Szczecin Główny pozwolił na przekonanie się, jak nowoczesne elementy będą prezentowały się w połączeniu z historycznym budynkiem dworcowym. Twórcy projektu na stacji Łódź Fabryczna skupili się na wizualizacji wnętrza podziemnego dworca. Pozwoliło to na ocenę połączenia poszczególnych elementów, takich jak między innymi oświetlenie, ławki, tablice informacyjne, czy też zastosowania kolorów i konkretnych materiałów.
« Wizualizacje architektoniczne w industrialnym otoczeniu Wizualizacje architektoniczne a prawa autorskie »