Nie ma nic trudniejszego niż wierne odwzorowanie światłocienia. W sztukach plastycznych na przestrzeni wieków udawało się to jedynie wielkim artystom pokroju Leonarda da Vinci, Rubensa czy Tycjana. Jednakże dzięki dzisiejszym nowoczesnej technologii nie trzeba być geniuszem malarstwa, aby móc stworzyć grafikę z idealną grą światła i cienia. Wystarczy w tym celu zastosować trójwymiarową wizualizację.
Elementy świetlne zawarte w wizualizacjach
Tworzeniu wizualizacji 3D nieodłącznie towarzyszy niezwykła troska o zastosowanie odpowiednio rozmieszczonego światła oraz powstającego w ten sposób cienia. W końcu jest to aspekt, który w dużej mierze decyduje o naturalnym wyglądzie realizowanego projektu. Określone wykorzystanie światła pozwala również uzyskać nierzeczywiste efekty, np. w artystycznych wizualizacjach.
Jeżeli jednak dodanie światła do opracowanego modelu ma odzwierciedlać realną rzeczywistość, to taka praca jest bardzo czasochłonna oraz wymaga niezwykłej staranności. W zależności od wytycznych, światło może występować w różnej formie – czystej czy też zamglonej, lub jako pochodzące ze źródła naturalnego lub sztucznego. Oprócz tego należy odpowiednio odwzorować światłocień na wszelkiego rodzaju załamaniach oraz powierzchniach o nieregularnej teksturze. Osobnym i trudnym zagadnieniem jest tworzenie światłocienia ruchomego wytwarzanego przez obiekty poruszające się. Ponadto, grafik musi zadbać o nadanie atrakcyjnej formy modelowi poprzez zapewnienie odpowiedniej rozdzielczości, ponieważ nic nie psuje estetycznego efektu wizualizacji tak bardzo, jak widoczne piksele.
« Wizualizacje miejsc publicznych Dla kogo wizualizacja osiedla? »