Budynek Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, znajdujący się tuż przy wjeździe do Katowic, przyciąga nie tylko melomanów, lecz również miłośników niezwykłej architektury. To jeden z najbardziej reprezentatywnych obiektów na terenie całej stolicy Górnego Śląska. Budynek budzi szacunek już swoimi rozmiarami, gdyż jego całkowita powierzchnia wynosi przeszło 25 tysięcy metrów kwadratowych. O tym, jak wspaniałe dzieło architektury powstaje, można się było przekonać już na etapie jego wizualizacji architektonicznej.
Prostota połączona z nowoczesnością
Forma budynku jest prosta i o regularnym kształcie. Mimo to udało się w ciekawy sposób uniknąć efektu estetycznej ciężkości. Obiekt został pokryty cegłą, co stanowi nawiązanie do śląskich familoków, czyli wielorodzinnych budynków mieszkalnych z cegły, typowych dla krajobrazów tamtejszych terenów.
NOSPR posiada wygląd niezwykle zharmonizowany z otoczeniem o jednocześnie przemysłowym i nowoczesnym charakterze. Wnętrze to dwie wzajemnie uzupełniające się bryły, przy czym pierwsza została przeznaczona dla muzyków, kameralnych wystąpień oraz służy również jako kawiarnia i restauracja. Okrąża ona centrum budynku, czyli ogromną salę dla 1800 widzów.
We wnętrzu budynku możemy z łatwością zauważyć nawiązanie do dawnego przemysłowego charakteru miasta. Poprzez zdobienie czarnych ścian, przypominają one bryły węgla, natomiast miejsca dla widowni oraz elementy dekoracyjne zostały wykonane z dopasowanego kolorem drewna. Kluczową rolę gra oświetlenie, które nadaje całości eleganckiego wyglądu.
Dlatego oczywistym jest, że wykonanie wizualizacji architektonicznej tak złożonej konstrukcji jest koniecznością, chociażby po to, żeby upewnić się o prawidłowości zastosowanych rozwiązań jeszcze przed oddaniem budynku do użytku.
« Czy istnieją wizualizacje świątyń? Czy budynek może oddychać? »