Wizualizacja stanowi metodę przeniesienia, odzwierciedlenia danego obiektu, czy projektu w przestrzeni wirtualnej. Właściwie nie ma już takiego produktu, którego nie można by było poddać temu procesowi. Jeśli zaś chodzi o stopień dokładności takiej wizualizacji, to jest to kwestia w dużej mierze zależna od tego, czy mamy do czynienia z wizualizacją 2D, czy też 3D. Ta pierwsza, pierwotna odmiana jest bowiem mniej dokładna, jako że zawiera obraz dwuwymiarowy, stanowiąc jedynie pewien pogląd, fragment całości. Z kolei wizualizacja 3D przedstawia przedmiot w trzech wymiarach, co pozwala na dosyć dokładne odzwierciedlenie jego rzeczywistego wyglądu.
Na wierność i sposób odtworzenia wpływa także rodzaj obiektu będącego przedmiotem wizualizacji. Duże znaczenie ma tutaj stopień skomplikowania jego konstrukcji, ilość posiadanych szczegółów. Proces modelowania, czyli przedstawiania danej rzeczy w przestrzeni trójwymiarowej, będzie bowiem inaczej wyglądał w przypadku mebli, czy samochodu, a inaczej dla śrubki, czy małego urządzenia.
I tak jak przy wizualizacji dużych obiektów nie tyle chodzi o szczegółowość, co raczej o zyskanie pewnego poglądu, zestawienie różnych funkcji, kolorów i wzorów, tak w przypadku wizualizowania niewielkich konstrukcji celem (jak najbardziej osiągalnym) jest otrzymanie bardzo dokładnego odwzorowania przedmiotu. Mówiąc więc o dokładności wizualizacji projektu, w pierwszej kolejności trzeba odpowiedzieć na pytanie, z jaką branżą przemysłu mamy tu do czynienia.