Wizualizacje architektoniczne mają wiele zalet. Już na etapie projektu możemy zobaczyć i ocenić, jak będzie prezentował się w swoim otoczeniu trójwymiarowy obiekt oraz dopracować jego ułożenie i wygląd poszczególnych elementów wizualizacji: tekstur, materiałów i ogólny kształt budynku.
Ważnym elementem projektu architektonicznego jest kolor. Kolor elewacji obiektu powinien współgrać z otoczeniem i wpasowywać się w architekturę sąsiednich budynków. W przypadku budynków komercyjnych, kolor przywodzi na myśl też konkretne skojarzenia z firmą, warto więc nie traktować tematu po macoszemu. Dzięki wizualizacji można sprawdzić jak wybrane kolory prezentują się w otoczeniu nie tylko przyrody – roślin, zbiorników wodnych lub drzew, ale również na tle innych obiektów architektonicznych, jak infrastruktura drogowa lub sąsiednie budowle. Jest to szczególnie ważne, jeśli w danej okolicy stosowany jest konkretny plan zagospodarowania przestrzeni, ponieważ nieodpowiednia kolorystyka zaledwie jednego budynku psuje ogólny wygląd całości. W wizualizacji warto umieścić kolory także dlatego, że bardzo trudno jest ocenić dany odcień na podstawie małej próbki i często efekt końcowy jest daleki od wyobrażeń na jego temat. Należy pamiętać, że inaczej prezentuje się kolor na dużej powierzchni, a inaczej wygląda na próbniku. Wykonanie wizualizacji architektonicznej z uwzględnieniem koloru pomaga podjąć decyzję, czy wybrany odcień robi dobre wrażenie i oddaje charakter budynku, czy należy szukać innego rozwiązania w kolorystyce obiektu komercyjnego/mieszkalnego. Wizualizacje pomagają uniknąć kosztownych błędów, które zazwyczaj opierają się na dodatkowych nakładach finansowych, wielu godzinach pracy, a czasem nawet poważnych, choć niepotrzebnych przecież, remontach.
Kolorystyka budowli zabytkowych
Kolor elewacji ma zaskakująco duży wpływ na to, jak odbieramy dany budynek. Uwzględnienie tego aspektu jest ważne przede wszystkim w wizualizacji obejmującej renowację zabytkowej budowli. W procesie konserwacji i rewaloryzacji niezwykle istotne jest oddanie oryginalnej, historycznej barwy i faktury elewacji, dlatego ze szczególną starannością należy dokonać doboru kolorystyki zabytkowego obiektu. Wizualizacja architektoniczna będzie w takiej sytuacji pomocnym narzędziem i z pewnością rozwieje wątpliwości dotyczące koloru zabudowań architektonicznych.
Kolor w architekturze
Kolor odgrywa bardzo ważną rolę nie tylko w architekturze zabytkowej, ale także we współczesnym budownictwie. Dokłada się wszelkich starań do tego, aby miejska zabudowa tworzyła jedną całość i wtapiała się w krajobraz. Niestety, nie przy każdym przedsięwzięciu wyobrażenie idzie w parze z rzeczywistością, stąd bloki mieszkalne, które kompletnie odstają od reszty krajobrazu miejskiego, tworząc zupełnie niepasujący element układanki. Wiemy, że profesjonalne wykonanie wizualizacji elewacji budynku już na etapie projektowania i wyboru koloru, pomaga uniknąć tego rodzaju błędów.
Przeciętny Kowalski, który stawia własny dom także staje przed wyzwaniem doboru kolorystyki. Aby nie popełnić błędów i nie tworzyć zupełnie niepasujących tworów architektonicznych, warto zasięgnąć pomocy ekspertów od wizualizacji. Wizualizacja architektoniczna to oszczędność czasu i pieniędzy, ponieważ każda nieudana próba będzie kolejną, kosztowną inwestycją.
Budynki o charakterze reprezentacyjnym oraz użyteczności publicznej, między innymi szkoły, urzędy, dworce, muzea czy szpitale, powinny cechować się wyjątkowo przemyślanym wyglądem i stylem. Z pewnością kolorystyka budynku powinna być daleka od jaskrawych odcieni, ale jednocześnie kolor elewacji nie może całkowicie wtapiać się w otoczenie. Jako, że kolorystyka budynków architektonicznych to wybór na wiele lat, warto podjąć dobrą decyzję i skonfrontować wyobrażenia z rzeczywistością poprzez wizualizację architektoniczną budynku.
« Zdjęcie czy wizualizacja? Fotorealizm w wizualizacjach architektonicznych Wizualizacje architektoniczne domu o charakterze rezydencji »