Chciałbyś zobaczyć swoją wymarzoną przestrzeń na wizualizacji? Możesz przekazać projektantowi wytyczne materiałowe (wybrane meble, kolorystykę itp.) lub zdać się na niego. Zastanawiasz się, w jaki sposób powstanie taka wizualizacja? Poniżej prześledzimy ten proces krok po kroku.
Wizualizacja krok po kroku
Zanim powstanie wizualizacja domu, mieszkania, ogrodu czy dowolnego obiektu, trzeba przygotować model. W wybranym programie komputerowym przeznaczonym do robienia wizualizacji tworzy się bryłę obiektu w 3D. Kolejny krok to przygotowanie materiałów i tekstur dla obiektów (np. drewno parkietu, szkło). Od tego, w jaki sposób naniesie się materiały, w dużej mierze zależy efekt końcowy. Następnie wizualizację należy wykadrować (podobnie, jak w przypadku fotografii). Po wykadrowaniu przychodzi jeden z najtrudniejszych etapów – naniesienie oświetlenia w zgodzie z zasadami optyki. Sztuczne oświetlenie jest łatwiejsze do zaprojektowania niż naturalne światło.
Rendering – co to jest?
Po skończeniu tych działań przystępuje się do renderingu, czyli do włączenia silnika renderującego, który zapisane informacje przetwarza na obraz składający się z pikseli (bitmapa) – coś co można nazwać wirtualnym zdjęciem. Na tym etapie można właściwie zakończyć tworzenie wizualizacji. Niektórzy jednak wdrażają ostatni etap – postprodukcję w programach do obróbki zdjęć i projektów.