Tworzenie animacji 3D dzieli się na kilka etapów.
Najpierw zleceniodawca dostarcza wykonawcy odpowiednie dane odnośnie animowanego obiektu. W przypadku animacji architektonicznych jest to najczęściej plik zawierający plan budynku lub pomieszczenia, wzbogacony o informacje odnośnie zastosowanych materiałów wykończeniowych. Jeżeli klient dostarczy jeszcze kilka dodatkowych zdjęć lub rysunków dokładniej przedstawiających dany obiekt, wówczas nasza praca będzie przebiegała szybciej. Czasami otrzymujemy od klientów wyłącznie zdjęcia lub rysunki, bez wymiarowania, żadnych przekrojów czy planów. Potrafimy zrobić animację także w oparciu o takie, niezbyt dokładne materiały, ale bez konkretnych liczb czy planów praca jest trudniejsza, zaś na jej efekt trzeba czekać dłużej.
Gdy już znamy najważniejsze wytyczne, przystępujemy do modelowania. Jest to najdłuższa część prac, w której za pomocą specjalistycznych programów komputerowych tworzymy oraz przekształcamy trójwymiarowe obiekty znajdujące się w projekcie. Jeżeli jest to animacja statyczna, w której porusza się wyłącznie kamera, wówczas prace są mniej skomplikowane. W przypadku animacji dynamicznej, w której poruszają się niektóre obiekty (np. samochody) tej pracy jest odpowiednio więcej.
Po wymodelowaniu na poszczególne obiekty nakładane są tekstury, czyli obrazy przedstawiające szczegóły powierzchni stworzonych obiektów, takich jak barwa, wzór, odbicie światła, współczynnik załamania światła czy stopień przezroczystości. Ponadto tekstury mogą symulować nierówności powierzchni. Gdy tekstury są już nałożone, wówczas następuje wykadrowanie uzyskanych obrazów oraz naniesienie odpowiedniego oświetlenia. Dopiero po tych pracach cały projekt jest renderowany za pomocą specjalistycznych programów. Im bardziej skomplikowany oraz dokładniejszy projekt, tym proces renderowania jest dłuższy. Animacja, którą następnie Państwo oglądacie, jest właśnie efektem renderingu.
Oczywiście powyższy tekst nawet w niewielkim stopniu nie oddaje stopnia trudności tworzenia animacji 3D. Jest to w rzeczywistości długi i skomplikowany proces, wymagający nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale także wydajnych komputerów. Każda klatka oglądanej przez Państwo animacji jest tak naprawdę wizualizacją 3D i dopiero ich połączenie sprawia, że mamy do czynienia z animacją.
« Jakie materiały należy dostarczyć, aby wykonać wizualizację? Dla kogo wizualizacja ogrodu? »