Wśród istniejących rodzajów wizualizacji architektonicznych, na pierwszym miejscu należałoby przedstawić te najprostsze i najbardziej podstawowe, to jest wizualizacje statyczne, które pozwalają zobaczyć dany obraz z różnej perspektywy i w odmiennych ujęciach. Odznaczają się one precyzją, a także dbałością o szczegóły, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie całościowego poglądu, pewnej panoramy projektu. Niemniej jednak, renderingi statyczne są coraz częściej zastępowane bardziej dynamicznymi rozwiązaniami.
W tym momencie wypada przejść do kolejnego rodzaju wizualizacji, który spełnia wszelkie wymogi dynamizmu, a mianowicie do animacji. Wykorzystuje ona nie tylko obrazy, ale także dźwięk, okazując się niezwykle pomocna w sytuacjach, kiedy sam dwuwymiarowy obraz to za mało. Animacja z pewnością pomaga lepiej zrozumieć zamysł i charakter danego rozwiązania architektonicznego, a także zyskać szczegółową orientację przestrzenną, w tym choćby usytuowanie poszczególnych budynków względem siebie. Nie powinno więc dziwić, iż ten rodzaj wizualizacji jest bardzo często wybierany przez deweloperów, przede wszystkim do prezentowania osiedli mieszkaniowych.
Innym, wyjątkowo zresztą interesującym rozwiązaniem, jest także tak zwany wirtualny spacer, w którym z dużym powodzeniem stosuje się zasady symulacji otaczającej nas rzeczywistości. Ten rodzaj wizualizacji pozwala odbiory poczuć się tak, jakby naprawdę przebywał w danym obiekcie, czy też w jego najbliższym otoczeniu.