Śląsk to jeden z najdynamiczniej rozwijających się regionów w naszym kraju. Ta tendencja ma odbicie w nowoczesnej architekturze, która łączy w sobie śląską tradycję z nowoczesnymi szklano-stalowymi formami. Dzięki temu wygląd śląskich miast coraz lepiej wpisuje się w najnowsze trendy architektoniczne, a przy tym wiernie oddaje charakter tego niezwykłego regionu. Dobrym przykładem projektu harmonijnie łączącego stare z nowym jest nowy budynek powstały w ramach rozbudowy Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Budynek, który już na wizualizacjach architektonicznych prezentował się niezwykle okazale, ale całą swoją moc oraz charakter pokazał dopiero po jego wzniesieniu.
Przemyślany projekt, odpowiedni efekt
Wyraźną granicę, a jednocześnie łącznik pomiędzy nowszą i starszą częścią obiektu, stanowi przestronne atrium. Przejście nim to jak poruszanie się po kartach historii myśli architektonicznej – z jednej strony konwencjonalna budowla z licznymi zdobieniami, z drugiej zaś nowoczesna, prosta bryła, do której wykończenia zastosowano szkło oraz stal. Warto zwrócić uwagę, że w celu zachowania ciągłości stylu, projekt nowej części powstał w oparciu o wykorzystanie cegły, charakterystycznej dla zabudowań Górnego Śląska. Dwie części łączą się ze sobą nie tylko za pomocą atrium, lecz również przez trzy przemyślanie poprowadzone osie, z których jedna określa centrum budynku, druga łączy salę chórów z salą koncertową, natomiast trzecia wskazuje położenie pomieszczeń administracyjnych.
We wnętrzu zostało zastosowane udane połączenie drewna i betonu o dwojakiej naturze, dzięki czemu połączono przytulny klimat z domieszką nowoczesności. Pomimo swojego wyjątkowego charakteru, fasada budynku dobrze prezentuje się na tle innych elementów otoczenia, nadając mu przy tym dodatkowego, nowoczesnego szyku.
« Co to jest wizualizacja stoiska? Wizualizacje miejsc publicznych »