Wizualizacja architektoniczna to obecnie bardzo ważny element projektów architektonicznych, można nawet stwierdzić, że żadna z dużych inwestycji nie może się bez niej obejść. Dzisiaj zajmiemy się wizualizacjami architektonicznymi i prawami autorskimi. Do kogo należą prawa autorskie? Czego dotyczą? Zajmiemy się wątpliwościami, które mogą pojawić się w tej kwestii.
Wizualizacja architektoniczna a prawa autorskie
Wizualizacja architektoniczna to trójwymiarowy, wirtualny obraz zaplanowanego projektu. Takie odwzorowanie projektowanego budynku umieszcza się często w otaczającym go terenie. To niezwykle atrakcyjny, nowoczesny sposób zaprezentowania projektu oraz jego ciekawa reklama i promocja.
Wizualizacje architektoniczne najczęściej są tworzone albo przez twórcę projektu, albo przez profesjonalną firmę, która wykonuje trójwymiarowe wizualizacje na specjalne zamówienie.
Także w przypadku wizualizacji architektonicznych pojawia się kwestia prawa autorskiego, które same w sobie nie zawsze jest jasne i czytelne. Jaki ma ono związek z kwestią wizualizacji architektonicznych?
Jak rozwiązać problem praw autorskich w wizualizacjach architektonicznych?
Wykonanie wizualizacji to czynność techniczna – powstaje jak odwzorowanie istniejącego projektu. Utwór architektoniczny jest w takim przypadku własnością jego twórcy, czyli architekta, a nie autora wizualizacji architektonicznej. Jednak sama wizualizacja stanowi również jednocześnie utwór graficzny (w przypadku animacji – utwór audiowizualny). Prawa autorskie do niego posiada więc grafik, twórca wizualizacji.
Podsumowując: grafik potrzebuje zgody architekta na wykorzystanie projektu i odwrotnie – architekt musi uzyskać zgodę grafika na korzystanie z wizualizacji. Jednak by uniknąć późniejszych wątpliwości i problemów, warto przygotować odpowiednią umowę, w której te kwestie będą jasno określone.
« Dworce kolejowe w wizualizacjach architektonicznych – na co zwracamy uwagę? Kiedy stosujemy wizualizacje ogrodzeń? »