Jak sprawdzić czy nowoczesny dom to dobry pomysł?
Jednym z lepszych pomysłów i zdecydowaną oszczędnością czasu i pieniędzy jest wykonanie wizualizacji architektonicznej przed realizacją inwestycji budowlanej. Trójwymiarowa grafika daje możliwość oceny całościowego wyglądu obiektu oraz sprawdzenia, jak bryła budynku będzie prezentowała się w otoczeniu. W pewnych przypadkach stworzenie profesjonalnej wizualizacji architektonicznej ma szczególną wartość i znaczenie: na przykład wtedy, gdy mamy do czynienia z niekonwencjonalnym obiektem lub nietypowym ukształtowaniem terenu.
Do obiektów o nietypowych kształtach możemy zaliczyć obiekty sportowe, wodne parki rozrywki, nowoczesne opery, filharmonie, teatry lub kina, kościoły, galerie handlowe, kampusy uniwersyteckie, centra kultury, budynki konferencyjne – we współczesnej architekturze często rezygnuje się z budowy prostych brył, a tworzy się niebanalne, oryginalne formy, które zaskakują kształtem i zastosowanymi rozwiązaniami architektonicznymi. Tendencja ta przewija się również w budownictwie osiedli, bloków mieszkalnych oraz domów jednorodzinnych. Zastosowanie ciekawych form jest nie tylko atrakcyjne wizualnie – to interesujący sposób na zaprezentowanie swojej indywidualności oraz ucieczka od szablonowych rozwiązań.
Nietypowy kształt budynków to nie zawsze zachcianka – bardzo często jest koniecznością. Oryginalna forma może być w pewnym sensie wymuszona przez otoczenie i ukształtowanie terenu. Choć zwykle staramy się projektować obiekty w płaskiej przestrzeni, to nie zawsze mamy taką możliwość. Jak pokazuje wiele projektów, nierówności terenu nie są przeszkodą. Owszem, jest to wyzwanie, ale również możliwość zaprezentowania oryginalnych i ciekawych form architektonicznych.
Budynki o nietypowych kształtach – przykłady wizualizacji architektonicznych
Ciekawym i odważnym projektem, który wyróżnia się nietypowym kształtem, jest siedziba Statoil Headquarters w Norwegii. Visualform wykonał wizualizację architektoniczną tego budynku w listopadzie 2013 roku. Oryginalna i monumentalna forma budowli w postaci kilku brył to bardzo śmiały projekt. Wizualizacja architektoniczna była doskonałym sposobem prezentacji oraz pokazała, jak nietypowy kształt budynku będzie prezentował się w naturalnym otoczeniu zielonych pól.
Wizualizacja architektoniczna to dobry sposób pokazania rozwiązań, które są pewnego rodzaju rewolucją w dziedzinie projektowania budynków. Doskonałym przykładem jest również projekt schroniska w Dolinie Białych Stawów w słowackim rejonie Tatr. Planowana budowla nie ma nic wspólnego z wyglądem tradycyjnych, górskich chat. Jest to budynek w kształcie przewróconego sześcianu osadzonego na jednej krawędzi. Futurystyczne schronisko na wizualizacji architektonicznej wygląda jak duża kostka umieszczona w śniegu.
I podobnie: siedziba Ochotniczej Straży Pożarnej w podwarszawskiej Lesznowoli w żadnym stopniu nie przypomina budynku tradycyjnej remizy. Niekonwencjonalna, dynamiczna bryła stanowi nawiązanie do kosmicznych technologii. Wykonanie wizualizacji było idealnym sposobem na sprawdzenie, czy inwestycja jest trafionym elementem wizji nowoczesnego planowania przestrzeni w Lesznowoli.
« Wirtualny spacer – idealne rozwiązanie dla deweloperów, projektantów oraz inwestorów Zdjęcie czy wizualizacja? Fotorealizm w wizualizacjach architektonicznych »