Zaplanowanie środowiska pracy biurowej ma duże znaczenie dla atmosfery, przebiegu i skuteczności pracy. Stworzenie optymalnych warunków pomaga zwiększyć efektywność i satysfakcję z pracy u zatrudnionych w biurze osób. Z tego powodu sam wybór biurek, krzeseł, sprzętu biurowego i komputerowego oraz oświetlenia nie wystarczy. Potrzebne jest kompleksowe spojrzenie na przestrzeń, wydzielenie miejsc pracy, odpoczynku, wspólnych konferencji i spotkań z klientami. Wizualizacja przestrzeni biurowych pozwala ocenić, czy projektowane wnętrze dobrze spełni swoje zadania.
Co znajduje się w wizualizacji biura?
Projekt biura powinien uwzględnić nie tylko przestrzeń z biurkami. To także pomieszczenia takie jak sale konferencyjne, gabinety, recepcje oraz wnętrza socjalne. Ważne jest, aby stwierdzić, czy zaprojektowane rozmieszczenie tych pomieszczeń jest funkcjonalne i ułatwia pracę oraz kontakt między poszczególnymi działami firmy.
Bardzo ważnym aspektem jest urządzenie konkretnych wnętrz. W wizualizacji przestrzeni biurowej powinny znaleźć się elementy umeblowania, takie jak biurko, krzesła, regały i szafy. Ich ustawienie powinno być przemyślane. W wizualizacji zobaczymy, czy każdy pracownik będzie miał odpowiednią ilość przestrzeni i łatwy dostęp do potrzebnych dokumentów i materiałów. Dzięki wizualizacji ocenimy również tak podstawową kwestię jak wybór koloru ścian, podłogi i ich dobranie do stylu mebli. To bardzo ważny element tworzenia przyjaznego środowiska pracy.
Duży wpływ na komfort pracy ma również oświetlenie. Przy pomocy dobrej wizualizacji sprawdzimy, czy do przestrzeni biurowej dociera odpowiednia ilość światła naturalnego, a także w jakich miejscach potrzebne jest dodatkowe sztuczne oświetlenie, na przykład sufitowe lub w formie lampek na biurko.
W tworzeniu atmosfery i dobrego środowiska pracy ważną rolę pełnią również dodatki, na przykład rośliny, obrazy lub inne ozdoby. W wizualizacji przestrzeni biurowej zobaczymy, jak współgrają ze sobą poszczególne elementy wyposażenia, czy nie tworzą przytłaczającego wrażenia. Zbyt duża liczba elementów może odwracać uwagę i utrudniać pracę. Jednocześnie nie zapominajmy, że przestrzeń biurowa powinna także inspirować.
W wizualizacji nie powinno zapominać się o kwestiach technicznych, takich jak otwory wentylacyjne, instalacja grzewcza czy media. Ponadto w pomieszczeniach, w których spotykamy się z klientem – między innymi salach konferencyjnych, w holach czy recepcjach – istotne jest zaplanowanie wystroju, który będzie reprezentacyjny, dopasowany do wizerunku marki i współgrający z identyfikacją wizualną. Takie połączenie najlepiej ocenimy mając przed oczami wizualizację przestrzeni biurowej.
« Wizualizacje architektoniczne obiektów przemysłowych Socjalne zaplecze dla pracowników biura i jego wizualizacja »